Antti Palola: Eläkeratkaisun tarjottava ikääntyville työaikajoustoja

Lisätietoja:

Antti Palola

puheenjohtaja

Profiili

Eläkeneuvotteluissa on otettu aikalisä ja neuvottelujen on määrä jatkua maanantaina. Antti Palola korostaa, että eläkeratkaisu on kuin palapeli, jonka valmis kuva koostuu lukuisista yksityiskohdista.
– Kaikkien palojen on loksahdettava paikalleen, jotta ratkaisu syntyy.

Palola muistuttaa, että suomalainen työeläkejärjestelmä ei elä kuplassa vaan eläke karttuu työstä. STTK pitääkin työurien pidentämisen kannalta tärkeänä sitä, että ikääntyville työntekijöille luodaan todellisia mahdollisuuksia lyhentää työaikaansa.
– Joustomahdollisuuksia on oltava riittävästi ja niiden on huomioitava yksilöllisiä tarpeita.

Palola ei usko, että työurat pitenevät, jos työelämän laatuun ja esimerkiksi työkyvyttömyyden ennaltaehkäisyyn ei pureuduta.
– Myös ikääntyvien työntekijöiden työsuhdeturvasta on huolehdittava nykyistä paremmin. Liian moni joutuu tahtomattaan syrjään työelämästä työuran loppupuolella.

Ajankohtaista

28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue
28.4.2025

Työsuojelun yhteistoiminnalla tuottavuutta ja hyvinvointia

Lue
24.4.2025

Ammattiliitto Pro: Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat

Lue
24.4.2025

SPAL ja Jyty: Pelastusalan ammattilaisille on turvattava vakaa palkkakehitys

Lue
24.4.2025

Tehy tuki arvostetun kirjailijan Riku Siivosen tietokirjaa, jossa kerrotaan synnytyksistä isän silmin ja kätilön arvokkaasta työstä

Lue
24.4.2025

Jyty: Hallituksen päätökset rapauttavat suomalaista sopimusyhteiskuntaa

Lue
23.4.2025

Hallituksen hulppeat veronkevennykset velkaantuneessa Suomessa ovat vastuuttomia

Lue