Johtaminen kilpailukykykeskusteluun

Maan hallituksen tavoite on parantaa yritysten kannattavuutta yksikkötyökustannuksia alentamalla. Hallitusohjelman kilpailukyvyn kolmiloikan kolmanteen osaan pitäisi olennaisesti kuulua johtaminen ja esimiestyö. Niistä puhutaan paljon, mutta niihin panostetaan aivan liian vähän. Hyvä johtaminen ja esimiestyön kehittäminen ovat yrityksille kannattavia investointeja, joista hyötyvät sekä työnantaja että työntekijät.

Jotta yrityksissä panostettaisiin riittävästi esimiestyöhön, myös lainsäädännöllisiä toimia on harkittava. Esitämme, että työnantajilla pitäisi olla velvoite varmistaa, että esimiehillä on riittävä osaaminen, taidot ja tiedot esimiehenä toimimiseen. Samanaikaisesti koulutusjärjestelmää on kehitettävä siten, että myös julkisesti rahoitettua esimieskoulutusta olisi saatavilla. Tämä tukisi pk-yritysten mahdollisuuksia esimiestyön kehittämiseen.

Onnistunut paikallinen sopiminen edellyttää hyvää johtamista

Huono johtaminen ja esimiestyö heijastuvat väistämättä mahdollisuuksiin ja halukkuuteen edistää paikallista sopimista työpaikoilla. Jotta luottamusta ja paikallista sopimista voidaan aidosti edistää, työpaikkojen johtamiseen ja esimiestyöhönkin pitää investoida huomattavasti nykyistä enemmän.

Ilmarisen ja Evalua Internationalin tutkimus (Kauppalehti.fi 20.12.) toteaa, että huono johtaminen voi maksaa yrityksille miljoonia. Sen sijaan johtamiseen ja esimiestyöhön panostaminen lisäävät tuottavuutta ja kannattavuutta samalla, kun ne parantavat henkilöstön motivaatiota ja työtyytyväisyyttä. Johtamisella on suora yhteys työn laatuun ja henkilöstön hyvinvointiin.

STTK:n jäsenliittojen henkilöstön edustajille keväällä 2015 tehdyn kyselyn perusteella johtamisen ongelmat työpaikoilla nousivat selvästi esiin. Henkilöstön edustajat ovat panostaneet vuosi vuodelta enemmän huonosta johtamisesta aiheutuvien ongelmien ratkaisemiseen työpaikoilla. Johtamisen ja esimiestyön ongelmiin ei selvästikään puututa riittävässä määrin työpaikkatasolla, vaikka niiden kehittäminen parantaisi myös yrityksen taloudellista menestystä.

Kirjoitus on julkaistu Kauppalehden Debatti -sivulla 19.1.2016.

johtaminen-murto-ihanus

Ajankohtaista

3.11.2025

Pätkätyösuhteiden yleistyminen on lisännyt väärinkäytöksiä Ranskassa

Lue
3.11.2025

SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvottelut (SOSTES) alkavat 3. marraskuuta – palkkauksen ja työhyvinvoinnin parantaminen kärkitavoitteita

Lue
3.11.2025

Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä

Lue
31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue
31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue
29.10.2025

Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu

Lue
29.10.2025

Pelastusalan kriisivalmius rapautuu – henkilöstöstä ja suorituskyvystä huolehdittava

Lue