STTK: Samapalkkaohjelma valmistui kreivin aikaan

Kolmikantainen samapalkkaisuusohjelma vuosille 2016 – 2019 on valmis. STTK:n mielestä se tarjoaa hyvän pohjan jatkaa palkkatasa-arvon edistämistä käytännössä.

STTK:n tasa-arvoasiantuntija Anja Lahermaan mielestä ohjelma valmistui kreivin aikaan.
– Liikkeellä ei olla hetkeäkään liian aikaisin. Ohjelmaa on valmisteltu ja odotettu kauan ja siksi on tärkeää, että se saadaan nyt nopeasti liikkeelle. Aikaa ei ole hukattavaksi konkreettisten palkkatasa-arvon tavoitteiden edistämiseksi, hän patistaa.

vaihtoehtoinen teksti: Palkkatasa-arvo, Anja Lahermaa
Palkkatasa-arvo, Anja Lahermaa

STTK hämmästelee, että vaikka naisten ja miesten välinen tasa-arvo on ihmisoikeus- ja perusoikeuskysymys, suomalaisen työelämän sitkeä ongelma sukupuolten välisestä palkkaerosta on ja pysyy.
– Samapalkkaisuuden edistäminen vaatii kaikkien osapuolten aitoa sitoutumista asiaan. Vain aktiivisuudella ja pitkäjänteisellä yhteistyöllä saadaan tulosta aikaan.

STTK on ollut huolissaan siitä, että tasa-arvotyö jää hallituksen toiminnassa vähälle talouden ongelmien hallisessa poliittista päätöksentekoa.
– Hetkittäin on tuntunut siltä, että tasa-arvon edistämisestä ei kukaan kanna huolta. STTK haluaa pitää tasa-arvokysymykset vahvasti esillä yhteiskunnallisessa keskustelussa ja päätöksenteossa, Anja Lahermaa korostaa.


Lisätietoja STTK:ssa: lakimies Anja Lahermaa, puhelin. 040-828 6845

Palkkatasa-arvo -opas

*****

STTK:n mielestä palkkatasa-arvo on oikeudenmukaisen, laadukkaan ja tuottavan työelämän perusta. Sen edistäminen on tärkeä osa työelämän uudistamista ja laadun kehittämistä. Sukupuolten välinen perusteeton palkkaero on monen asian summa ja myös sen ratkaiseminen vaatii monia erilaisia keinoja. 

Ajankohtaista

19.2.2025

Järjestöjen kannanotto: Ammatillinen koulutus turvaa kasvun, lisäleikkauksia ei tarvita

Lue
19.2.2025

Eettinen kuormitus kasvaa resurssien vähetessä

Lue
18.2.2025

Uudistukset ajoivat nuorten työpajatoiminnan kriisiin – Jytyn Voima: ”Päätöksissä on unohdettu nuoret”

Lue
18.2.2025

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi yhteistoimintalain muuttamisesta, HE 198/2024 vp

Lue
17.2.2025

Miten pidennämme työuria? Tutkijaseminaari 27.2.

Lue
17.2.2025

Kestävä asuminen alkaa meistä kaikista

Lue
14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue