STTK: Samapalkkaohjelma valmistui kreivin aikaan

Kolmikantainen samapalkkaisuusohjelma vuosille 2016 – 2019 on valmis. STTK:n mielestä se tarjoaa hyvän pohjan jatkaa palkkatasa-arvon edistämistä käytännössä.

STTK:n tasa-arvoasiantuntija Anja Lahermaan mielestä ohjelma valmistui kreivin aikaan.
– Liikkeellä ei olla hetkeäkään liian aikaisin. Ohjelmaa on valmisteltu ja odotettu kauan ja siksi on tärkeää, että se saadaan nyt nopeasti liikkeelle. Aikaa ei ole hukattavaksi konkreettisten palkkatasa-arvon tavoitteiden edistämiseksi, hän patistaa.

vaihtoehtoinen teksti: Palkkatasa-arvo, Anja Lahermaa
Palkkatasa-arvo, Anja Lahermaa

STTK hämmästelee, että vaikka naisten ja miesten välinen tasa-arvo on ihmisoikeus- ja perusoikeuskysymys, suomalaisen työelämän sitkeä ongelma sukupuolten välisestä palkkaerosta on ja pysyy.
– Samapalkkaisuuden edistäminen vaatii kaikkien osapuolten aitoa sitoutumista asiaan. Vain aktiivisuudella ja pitkäjänteisellä yhteistyöllä saadaan tulosta aikaan.

STTK on ollut huolissaan siitä, että tasa-arvotyö jää hallituksen toiminnassa vähälle talouden ongelmien hallisessa poliittista päätöksentekoa.
– Hetkittäin on tuntunut siltä, että tasa-arvon edistämisestä ei kukaan kanna huolta. STTK haluaa pitää tasa-arvokysymykset vahvasti esillä yhteiskunnallisessa keskustelussa ja päätöksenteossa, Anja Lahermaa korostaa.


Lisätietoja STTK:ssa: lakimies Anja Lahermaa, puhelin. 040-828 6845

Palkkatasa-arvo -opas

*****

STTK:n mielestä palkkatasa-arvo on oikeudenmukaisen, laadukkaan ja tuottavan työelämän perusta. Sen edistäminen on tärkeä osa työelämän uudistamista ja laadun kehittämistä. Sukupuolten välinen perusteeton palkkaero on monen asian summa ja myös sen ratkaiseminen vaatii monia erilaisia keinoja. 

Ajankohtaista

30.5.2025

Tehyn valtuuston järjestäymiskokouksessa kesäkuun alussa valitaan järjestölle puheenjohtajisto ja hallitus

Lue
26.5.2025

Kemiallisista tekijöistä työssä annetun valtioneuvoston asetuksen muuttaminen

Lue
23.5.2025

Asiakasmaksuasetus, HE luonnos eduskunnalle

Lue
23.5.2025

Työllisyystoimilta on pudonnut pohja

Lue
22.5.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen Helsingin poliisin päätöksestä: ”Mikä on hoitajien oikeusturva Suomessa?”

Lue
22.5.2025

DEI vai ei? Pride-viikon työelämätapahtuma

Lue
21.5.2025

Jyty ehdottaa hallitukselle paluuta kolmikantaiseen yhteistyöhön

Lue
20.5.2025

EU:n laajentumisen perustuttava ihmisoikeuksien ja oikeusvaltion kunnioittamiseen 

Lue