STTK:n Katarina Murto: Kilpailukykysopimus ei edellytä luottamusmiespakkoa

STTK ihmettelee Suomen Yrittäjien ja Perheyritysten liiton tänään julkaisemassa tiedotteessa esitettyä tulkintaa kilpailukykysopimuksen sisällöstä.

–  Kilpailukykysopimukseen ei sisälly vaatimusta luottamusmiespakosta, eikä sopimus puutu myöskään yhdistymisvapauteen. Luottamusmiespakko on ajatuksena mahdoton, sillä kaikissa järjestäytyneissä yrityksissäkään ei ole luottamusmiestä. Luottamusmiehen valinta järjestäytymättömässä yrityksessä ei edellytä myöskään työnantajan järjestäytymistä, Murto korostaa.

Kilpailukykysopimus asettaisi yritykset samalle viivalle.

– Kilpailukykysopimuksen myötä sopimusjärjestelmään tehtäisiin merkittävä muutos. Järjestäytymättömät yritykset saatettaisiin samaan asemaan paikallisen sopimisen osalta kuin järjestäytyneet yritykset. On oikeudenmukaista, että osapuolet ja menettelytavat ovat samanlaiset niin järjestäytyneille kuin järjestäytymättömille työnantajille ja ne määräytyisivät työehtosopimuksen mukaan. Ei ole tarkoituksenmukaista, että järjestäytymättömät yritykset saisivat paremmat edut kuin järjestäytyneet yritykset.

STTK suhtautuu myönteisesti paikalliseen sopimisen edistämiseen. Se täytyy kuitenkin tapahtua työehtosopimusten puitteissa. Paikallisen sopimisen edistäminen edellyttää ennen kaikkea luottamuksen ja paremman neuvottelukulttuurin kehittämistä työpaikkatasolla. Suomen Yrittäjien ja Perheyritysten liiton näkemykset eivät tätä edistä.

Lisätietoja STTK:ssa: johtaja Katarina Murto, puhelin 050 568 9188.

Ajankohtaista

19.2.2025

Järjestöjen kannanotto: Ammatillinen koulutus turvaa kasvun, lisäleikkauksia ei tarvita

Lue
19.2.2025

Eettinen kuormitus kasvaa resurssien vähetessä

Lue
18.2.2025

Uudistukset ajoivat nuorten työpajatoiminnan kriisiin – Jytyn Voima: ”Päätöksissä on unohdettu nuoret”

Lue
18.2.2025

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi yhteistoimintalain muuttamisesta, HE 198/2024 vp

Lue
17.2.2025

Miten pidennämme työuria? Tutkijaseminaari 27.2.

Lue
17.2.2025

Kestävä asuminen alkaa meistä kaikista

Lue
14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue