STTK tutki: Perhevapaiden tasaisempi jakautuminen edistyisi taloudellisella kannusteella

Lisätietoja:

Seppo Nevalainen

ekonomisti

Profiili

Perhevapaat jakautuisivat tasaisemmin naisten ja miesten kesken, jos siitä palkittaisiin esimerkiksi korkeammalla päivärahalla tai verohyödyllä.

Tätä mieltä on 69 prosenttia lapsitaloudessa asuvista, jotka vastasivat STTK:n Taloustutkimus Oy:llä teettämään kyselyyn. Syyskuussa puhelinhaastatteluna toteutettuun kyselyyn osallistui 776 iältään 15-79-vuotiasta suomalaista Ahvenanmaata lukuunottamatta.

Perhevapaiden tasaisen jakautumisen edistämiseksi molemmille vanhemmille yhtä suuria kiintiöitä piti parhaana vaihtoehtona lapsitalouksista 19 prosenttia vastaajista.
Selkeä enemmistö (85 %) uskoo, että naisten työmarkkina-asema parantuisi, jos perhevapaat jakautuisivat nykyistä tasaisemmin molempien vanhempien kesken. Naiset luottavat miehiä enemmän työmarkkina-aseman paranemiseen perhevapaita jakamalla.

Reilu puolet aikuisväestöstä (55 %) pitää kahta vuotta sopivana vanhempainvapaakauden kestona. 25-49-vuotiaiden vastaajien joukossa toivotaan  muita useammin vanhempainvapaakauden keston pidentyvän viiteen vuoteen.

Yli puolet naisista (58 %) uskoo, että mahdollisuus käyttää perhevapaita nykyistä pidemmällä aikavälillä vaikuttaisi enemmän työn ja perheen yhteensovittamiseen kuin isien halukkuuteen käyttää enemmän perhevapaita. Miehistä 44 prosenttia uskoo sen lisäävän isien perhevapaiden käyttöä. Suomessa vanhempainvapaat on pidettävä siihen mennessä kunnes lapsi täyttää 2 vuotta. Ruotsissa vastaava aika pidennettiin pari vuotta sitten 8 vuodesta 12 vuoteen.

STTK kiirehtii perhevapaajärjestelmän uudistamista

STTK pitää nykyisen perhevapaajärjestelmän uudistamista välttämättömänä ja kiirehtii sen valmistelun aloittamista.

vaihtoehtoinen teksti: Perhevapaauudistus, Palkkatasa-arvo, Anja Lahermaa
Perhevapaauudistus, Palkkatasa-arvo, Anja Lahermaa

– Tällä hetkellä perhevapaiden suurin ongelma on, että äidit käyttävät niistä valtaosan. Tasaisempi jakautuminen vanhempien kesken edistäisi naisten työmarkkina-asemaa, uralla etenemistä, palkkatasa-arvoa sekä työn ja perheen parempaa tasapainottamista. Se myös vahvistaisi isä-lapsi –suhdetta, lasten ja perheiden hyvinvointia sekä vanhemmuudesta aiheutuvien kustannusten tasaisempaa jakautumista nais- ja miesvaltaisten alojen kesken, tasa-arvoasioista vastaava lakimies Anja Lahermaa arvioi.

STTK haluaa lainsäädäntöä, joka ohjaa siihen, että isien käyttämä osuus perhevapaista kasvaisi nopeammin. Isille osoitettua osuutta tulisi kasvattaa asteittain ja aluksi osuus tulisi nostaa nykyisestä yhdeksästä viikosta kahteentoista.
– Työpaikoilla tarvitaan myös asennemuutosta, sillä noin 20 prosenttia isistä ei käytä perhevapaita lainkaan, Anja Lahermaa toteaa.

Perhevapaa-kyselyn tulokset

STTK:n teesit perhevapaajärjestelmän kehittämiseksi

STTK: Perhevapaauudistus valmisteltava huolella

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue