STTK hakee lakimiestä

STTK on koulutettujen ammattilaisten keskusjärjestö, johon kuuluu 17 jäsenliittoa ja noin 540 000 jäsentä. Visiomme on menestyvä Suomi, jossa yhteistyöllä rakennamme maailman parasta työelämää ja hyvinvointia. Olemme työssämme avoimia, oikeudenmukaisia, uudistusmielisiä ja rohkeita.

Haemme järjestöömme

LAKIMIESTÄ
työlainsäädäntöön sekä sopimus- ja neuvottelutoimintaan liittyviin tehtäviin. Tehtävä on vakituinen.

Lakimiehen vastuulla ovat muun muassa työlainsäädäntöasioiden valmistelu ja neuvottelutoiminta, sopimustoiminnan ja työelämän kehittäminen, kouluttaminen sekä vaikuttamistyö.

Tehtävä edellyttää:
– oikeustieteen ylempää korkeakoulututkintoa
– työlainsäädännön sekä sopimus- ja neuvottelujärjestelmän vahvaa osaamista
– neuvottelu-, vuorovaikutus- ja viestintätaitoja

Etsimämme henkilö on oma-aloitteinen, positiivinen ja joustava sekä kykenee itsenäiseen päätöksentekoon. Hänellä on aito kiinnostus työskennellä jäsentemme edunvalvonnan parantamiseksi. Kokemus työmarkkinajärjestöjen toiminnasta ja tuntemus yhteiskunnallisesta päätöksenteosta ovat eduksi tehtävän hoitamisessa.

Tarjoamme näköalapaikan yhteiskunnallisen päätöksenteon ytimeen, mahdollisuuden vaikuttaa ja verkostoitua, hyvän työyhteisön, kilpailukykyiset palvelussuhteen ehdot ja työtilat Helsingin ydinkeskustassa. STTK:ssa noudatetaan palkkausjärjestelmää, mutta hakija voi esittää oman palkkatoiveensa.

Työ alkaa 3.4.2017 tai sopimuksen mukaan.

Pyydämme lähettämään hakemuksesi ja CV:si 31.1. 2017 klo 16.00 mennessä osoitteeseen paivi.gylling@sttk.fi

Lisätietoja tehtävästä antaa edunvalvontajohtaja Katarina Murto ma 16.1. klo 15.00–16.00, to 19.1. klo 11.00–12.00 tai ti 24.1. klo 9.00–10.30, puhelin 050 568 9188.

 

 

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue