Tehy haastaa myös Attendon epäkohtien korjaamiseen

Hoitohenkilöstön mitoitus

Sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy tapasi eilen Attendon johtoa. Tapaamisessa käsiteltiin kyselyä, jonka Tehy toteutti joulukuussa 2018 Attendon palveluksessa työskenteleville tehyläisille.
Attendossa tehdään Tehyn näkemyksen mukaan kyseenalaisia säästöpäätöksiä, jotka kohdistuvat henkilöstökuluihin ja heikentävät hoidon laatua.

Tehyn selvityksen mukaan jatkuvasta kiireestä aiheutuu potilasturvallisuuden vaarantumista ja puutteita mm. lääkehoidon toteuttamisessa. Hoidon laatu kärsii ja esimerkiksi ulkoiluun sekä viriketoimintaan ei ole aikaa.

Tapaamisessa Attendo myönsi osin hoivan epäkohdat ja kertoi suunnitelmansa tilanteen korjaamiseksi. Tehy arvioi, että epäkohtien myöntäminen on ensimmäinen askel niiden korjaamiseen.

Tapaamisessa käsiteltiin myös Tehyn ehdotusta, jonka avulla tilannetta parannetaan. Tehyn mielestä alalle on luotava yhtenäiset toimintaohjeet epäkohtiin puuttumiselle, kun työntekijät kokevat henkilöstömitoituksen riittämättömäksi ja perushoidon vaarantuvan.

– Edellytämme myös ilmoitusjärjestelmää, jonka avulla henkilöstö voi ilmoittaa epäkohdista anonyymisti, Tehyn edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi sanoo.

Tehy jatkaa Attendon kanssa neuvotteluja toimintaohjeista lähiaikoina. Tehy tapasi myös Esperi Caren viime viikolla. Tapaamisessa Esperi Care sitoutui korjaamaan henkilöstöpolitiikkaansa.

– Tässä tilanteessa yrityksillä ei ole enää varaa työntää päätä pensaaseen ja sanoa, että ongelmia on vain yhdessä yrityksessä. Ongelmia ei saada kitkettyä elleivät kaikki alan suuret toimijat aidosti sitoudu parantamaan henkilöstön hyvinvointia, Kirvesniemi sanoo.

Tehyn tiedote (29.1.) Attendon kyselystä.

Uutinen (29.1.) Esperi Caren tapaamisesta.

www.tehy.fi

Lisätietoja:
Tehyn edunvavontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi, gsm 050 3460 847 tai
johtava lakimies Vappu Okkeri, gsm 0400 913 230

Ajankohtaista

3.11.2025

Pätkätyösuhteiden yleistyminen on lisännyt väärinkäytöksiä Ranskassa

Lue
3.11.2025

SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvottelut (SOSTES) alkavat 3. marraskuuta – palkkauksen ja työhyvinvoinnin parantaminen kärkitavoitteita

Lue
3.11.2025

Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä

Lue
31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue
31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue
29.10.2025

Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu

Lue
29.10.2025

Pelastusalan kriisivalmius rapautuu – henkilöstöstä ja suorituskyvystä huolehdittava

Lue