STTK tukee Earth Strike -liikkeen tavoitteita

Kirjoittaja:

Taina Vallander

johtaja, yhteiskuntavaikuttaminen, strategia ja kehittäminen

Profiili
Ilmastolakko

STTK on haastettu mukaan tukemaan kansainvälistä Earth Strike -liikettä.

Ilmastonmuutoksen hillintä on meille keskeinen ja välttämätön tavoite, koska kuolleella planeetalla ei ole työntekijöitä eikä työpaikkoja. Allekirjoitamme Earth Strike -liikkeen tavoitteet, vaikka emme osallistu itse ilmastolakkoon 27.9.2019, Taina Vallander kertoo.

STTK:n tavoitteena on hiilineutraali Suomi vuoteen 2035 mennessä.

Meidän keinomme on vaikuttaa aktiivisesti poliittisiin päättäjiin ilmastomuutoksen hillitsemiseksi.

– Meidän keinomme on vaikuttaa aktiivisesti poliittisiin päättäjiin ilmastomuutoksen hillitsemiseksi. Pidämme tärkeänä myös eri toimijoiden välistä rakentavaa vuoropuhelua ilmastonmuutoksen hillinnän keinoista. On meidän kaikkien etu, että nämä toimet koetaan oikeutetuiksi.

Ilmastonmuutoksen torjunta ei saa lisätä taloudellista eriarvoisuutta

STTK:n mielestä ilmastonmuutoksen torjunta ei saa lisätä taloudellista eriarvoisuutta tai epävarmuutta, vaan sen pitää pyrkiä poistamaan sitä. Tämä on välttämätöntä, jotta tavalliset kansalaiset, palkansaajat ja kuluttajat sitoutuisivat muutokseen.

– Tuemme Earth Strike -liikkeen viestejä ja haluamme myös herättää jäsenliittojemme jäsenten tietoisuutta asian vakavuudesta sekä omista mahdollisuuksistaan vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillintään, Vallander toteaa.

STTK:n toimisto on yhtenä ensimmäisistä järjestöistä myös laskenut oman toimistonsa hiilijalanjäljen vuodesta 2018 alkaen ja kehittää toimintaansa hiilijalanjälkensä pienentämiseksi.

– Haastamme kaikki työmarkkinajärjestöt pohtimaan keinoja omien päästöjensä vähentämiseksi ja siten torjumaan ilmastonmuutosta.

Lisätietoja STTK:ssa:
Taina Vallander,
p. +358 40 184 1464

***

Etujärjestöt, ministeriöt ja tutkijat mukaan ainutlaatuiseen hankkeeseen: Löytyykö ilmastonmuutoksesta yhteistä ymmärrystä?

Ajankohtaista

19.2.2025

Järjestöjen kannanotto: Ammatillinen koulutus turvaa kasvun, lisäleikkauksia ei tarvita

Lue
19.2.2025

Eettinen kuormitus kasvaa resurssien vähetessä

Lue
18.2.2025

Uudistukset ajoivat nuorten työpajatoiminnan kriisiin – Jytyn Voima: ”Päätöksissä on unohdettu nuoret”

Lue
18.2.2025

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi yhteistoimintalain muuttamisesta, HE 198/2024 vp

Lue
17.2.2025

Miten pidennämme työuria? Tutkijaseminaari 27.2.

Lue
17.2.2025

Kestävä asuminen alkaa meistä kaikista

Lue
14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue