Tehy selvittää yt-neuvottelujen laillisuutta

Tehy aikoo selvittää sosiaali- ja terveydenhuoltoalalla käynnissä olevien yhteistoimintaneuvottelujen laillisuuden, mikäli ne johtavat irtisanomisiin, osa-aikaistuksiin tai lomautuksiin.

Sosiaali- ja terveydenhuoltoalalla käynnissä laajoja yt-neuvotteluja

Sosiaali- ja terveydenhuoltoalalla on parhaillaan käynnissä laajoja yt-neuvotteluja, joilla on myös henkilöstövaikutuksia. Kaikki yt-neuvottelut, jotka johtavat työntekijöiden irtisanomisiin, osa-aikaistuksiin tai lomautuksiin, tutkitaan Tehyssä tarkoin.
– Selvitämme kaikkien irtisanomisiin, lomautuksiin ja osa-aikaistuksiin johtaneiden yt-menettelyjen laillisuuden. Jos käy ilmi, että yhteistoimintalakia on rikottu, on irtisanotulla, osa-aikaistetulla tai lomautetulla työntekijällä mahdollisuus saada yt-lain mukaista hyvitystä, sanoo Tehyn oikeuspalvelujen päällikkö Kari Tiainen.

Tällä hetkellä Tehyssä on selvityksessä esimerkiksi Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymän ja Pihlajalinnan yt-neuvottelujen laillisuus. Tehyn mukaan esimerkiksi Päijät-Hämeessä työnantaja ei ilmeisesti ole antanut yt-neuvottelujen päätyttyä luottamusmiehelle tietoa, keihin irtisanomiset kohdistuvat ja jakanut jo irtisanomisilmoituksia työntekijöille.

– Tämä tapaus tutkitaan nyt tarkoin ja ryhdytään tarvittaviin toimenpiteisiin, toteaa Tiainen.

Tehyn mielestä hoitohenkilöstön lomautukset ja irtisanomiset ovat kyseenalaisia tilanteessa, jossa samaan aikaan tarvitaan lisää työntekijöitä. Kunnat, kuntayhtymät ja sairaanhoitopiirit ovat käynnistäneet vuoden sisällä noin 30 säästöihin tähtäävää yhteistoimintaneuvottelua, jotka koskevat tuhansia tehyläisiä. Työnantajien pyrkimys on säästää yhteensä noin 112 miljoonaa euroa.

Lisätietoja: Oikeuspalveluiden päällikkö Kari Tiainen, p. 040 5000 430

***

YT-laki uudistettava rohkeasti

Ajankohtaista

1.4.2025

Henkilöstön hallintoedustusta yrityksissä on vahvistettava

Lue
31.3.2025

Kiristynyt geopolitiikka vain kiihdytti vihreää siirtymää

Lue
28.3.2025

KthLiitto: Hallituksen uudet leikkauspäätökset järkyttävät

Lue
28.3.2025

Työnhakijan palveluprosessin ja työnvälityspalveluiden kehittäminen

Lue
28.3.2025

Meton lehdistötiedote: Metsäasiantuntijalla on oikeus turvalliseen työympäristöön

Lue
28.3.2025

SAK, Akava ja STTK: Hallitus haluaa työnantajille yksipuolisen oikeuden määritellä lakkojen rajat

Lue
27.3.2025

Mistä kevään tuplavaaleissa äänestetään? 

Lue
26.3.2025

Työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksen mallin valmistelu

Lue