Metsäalan Asiantuntijat: Metsäkeskustelussa faktat pöytään

Yli puolet Euroopan tiukasti suojellusta metsästä on Suomessa. Iso-Britanniassa metsiä on maa-alasta 13, Tanskassa 14 ja Suomessa 75 prosenttia. Olemme Euroopan metsäisin maa – jopa Ruotsia metsäisempi.
Miksi Suomi kympin oppilaana mollaa itseään omaehtoisesti?

– Kansalliseepoksemme kokoaja Elias Lönnrot kirjoitti muistelmissaan, miten kulki kaskettuja metsiä. Vuonna 1837 Suomen metsät olivat huonossa kunnossa, ne oli lähes hävitetty, muistuttaa Stefan Borgman.

Borgman on METO – Metsäalan Asiantuntijat ry:n puheenjohtaja. 124-vuotias järjestö edustaa metsäalan asiantuntijoita, ihmisiä, joille luonto on tuttu ja rakas.

– Järjestömme perustivat metsänvartijat. Heidät pestattiin vuodesta 1859 alkaen vartioimaan, ettei metsiä hävitettäisi.

Metsäammattilaiset ovat hoitaneet Suomen takaisin metsäiseksi maaksi

– Metsäammattilaiset ovat hoitaneet Suomen takaisin metsäiseksi maaksi. Toisin kuin monessa muussa Euroopan maassa on käynyt. Me olemme puolustaneet metsiä, niiden monimuotoista käyttöä jo ajasta ennen Suomen perustamista, sanoo Borgman.

Borgman on hyvillään siitä, että metsät ovat nyt kaikkien huulilla. Muutkin ovat ymmärtäneet metsien tärkeyden.

– Mutta samalla olisi hyvä kuulla metsäasiantuntijoita, jotka puhuvat metsien hoidon puolesta. Olemme työllämme saaneet aikaan Suomen metsien kasvun ihmeen.

Lisätietoja:
puheenjohtaja Stefan Borgman, puh 040 1588 815

Lähteet:
Suomi on Euroopan metsäisin maa

Yli puolet Euroopan tiukasti suojelluista metsistä on Suomessa

METO – Metsäalan Asiantuntijat ry on metsä- ja luonnonvara-alan asiantuntijoiden edunvalvontajärjestö. Jäseniä on noin 7 000 ja he työskentelevät luonnonvara-alalla suunnittelijoina, esimiehinä, työnjohtajina, puun osto- ja korjuutehtävissä, metsänhoidon tehtävissä, toiminnanjohtajina, toimistonhoitajina, neuvojina, luonnonhoidon tehtävissä, opettajina ja asiantuntijoina, muissa johtotehtävissä sekä itsenäisinä yrittäjinä. Myös metsäalan opiskelijat ovat Meton jäseniä.

Ajankohtaista

28.3.2025

KthLiitto: Hallituksen uudet leikkauspäätökset järkyttävät

Lue
28.3.2025

Työnhakijan palveluprosessin ja työnvälityspalveluiden kehittäminen

Lue
28.3.2025

Meton lehdistötiedote: Metsäasiantuntijalla on oikeus turvalliseen työympäristöön

Lue
28.3.2025

SAK, Akava ja STTK: Hallitus haluaa työnantajille yksipuolisen oikeuden määritellä lakkojen rajat

Lue
27.3.2025

Mistä kevään tuplavaaleissa äänestetään? 

Lue
26.3.2025

Työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksen mallin valmistelu

Lue
26.3.2025

Kelassa syntyi työehtosopimus

Lue
25.3.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta suunnittelu- ja konsulttialalle

Lue