Palkansaajajärjestöt YK:n ilmastokokouksesta: Hiilimarkkinoiden säännöt jäivät laihoiksi ja ihmisoikeudet unohtuivat

Ilmastonmuutos

YK:n tavoitteena on Pariisin sopimuksen mukaisesti rajoittaa ilmaston lämpeneminen ja pyrkiä kohti 1,5 asteen tavoitetta. Viime vuonna työlle saatiin Katowicen ilmastokokouksessa yhteiset pelisäännöt, mutta tärkeät hiilimarkkinoiden säännöt siirrettiin sovittaviksi Chilen puheenjohtajuudella Madridissa. Valitettavasti maiden kunnianhimo on edelleen heikentynyt, eikä tärkeimmästä eli markkinamekanismisäännöistä saatu sopua.

Ilmastonmuutoksen uhkiin suhtautuminen oli suuri pettymys, sillä työntekijöille oikeudenmukainen siirtymä ja ihmisoikeudet jäivät hyvin heikoille maininnoille. Maailman johtajat eivät kyenneet ottamaan vastuutaan tulevaisuudesta, harmittelee Suomen palkansaajajärjestöjä ilmastokokouksessa edustanut STTK:n työelämän ja innovaatioiden asiantuntija Leila Kurki.

Neuvottelujen loppuasiakirjassa mainitaan tavoitteiden ja sovittujen päästötoimien välinen kuilu, päästöjen vähentämisen tarve ja maiden rahoitussuunnitelmiin sekä kansallisten energia- ja ilmastostrategioiden tehostamiseen.

– Kaikki tämä on itsestään selvää, ei kehumisen arvoista. Pienet kiitoset voi sentään antaa siitä, että tasa-arvosuunnitelmasta ja ilmastotoimien sosiaalisia oikeuksia, kuten oikeudenmukaista siirtymää ja säällisiä työpaikkoja, arvioivasta toimintasuunnitelmasta päästiin sopuun, huomauttaa neuvotteluita loppumetreille asti seurannut Akavan yhteiskunta-asioiden päällikkö Vesa Vuorenkoski.

– Näyttää siltä, että maita ei kiinnosta Pariisin sopimuksen kunnianhimoinen toteuttaminen. Kasvihuonekaasujen vähentämisen sijaan ne keskittyvät päästöjen kauppaamiseen ja rahan tekoon. Myöskään ihmisoikeuksia, sosiaalista oikeudenmukaisuutta eikä tiedettä kunnioitettu näissä neuvotteluissa, toteaa SAK:n kansainvälisten asioiden asiantuntija Pia Björkbacka. Hän vastasi neuvotteluissa globaalin ay-liikkeen ITUC:n markkinamekanismiseurannasta.

– Tämä tulos merkitsee sitä, että paineet ensi vuoden neuvotteluille kasvavat. Sitä lisäävät ammattiliittojen, nuorten ja kansalaisjärjestöjen ilmastoprotestit, joissa vaaditaan oikeudenmukaisuutta ilmastotoimiin ja turvaa työntekijöille, sanoo Leila Kurki.

Glasgown ilmastokokouksessa ensi vuonna ei ole varaa epäonnistua. Siellä Pariisin sopimuksen osapuolten tulee viimeistään päivittää vuoteen 2030 ulottuvat päästövähennyssitoumuksensa.

Lisätiedot:

asiantuntija, työelämä ja innovaatiot Leila Kurki, STTK, puh. 0400 798 959

asiantuntija, kansainvälisten asiat Pia Björkbacka, SAK, puh. 050 4645 342

Vesa Vuorenkoski, Akava, puh. 040 742 6082

Ajankohtaista

15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue
10.4.2025

”Suomessa hoitohenkilökunta saa työvuorot tietoonsa kolmen viikon pätkissä”  – tutustu Tehyn asiantuntijoiden näkökulmiin 

Lue