Väliaikaisia muutoksia työttömyysturvaan 16.3.2020 alkaen

Kirjoittaja:

Samppa Koskela

juristi, sosiaaliturvalainsäädäntö

Profiili
talous ja yhteiskunta

Väliaikaisia muutoksia työttömyysturvaan 16.3.2020 alkaen

Koronaviruksen aiheuttaman epidemian vuoksi työttömyysturvaan on esitetty määräaikaisia muutoksia 16.3.2020 alkaen. Määräaikaisilla toimenpiteillä vahvistetaan koronakriisin vuoksi lomautetuksi ja työttömäksi joutuvien toimeentulon turvaa.

Esitysten käsittely eduskunnassa on vielä kesken tätä kirjoitusta julkaistaessa. Siten myös muutokset esityksiin ovat mahdollisia. Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian.

Väliaikaisia muutoksia työttömyysturvaan 16.3.2020 alkaen

Ajankohtaista

9.5.2025

Onko EU edelleen suomalaisen palkansaajan ystävä?

Lue
9.5.2025

Sosiaalialan järjestöihin syntyi vastuullinen sopimusratkaisu

Lue
8.5.2025

Pron edustajisto: Ilman liittoja ei ole työelämän tasa-arvoa

Lue
8.5.2025

Hallitusohjelman tilaajat verolle

Lue
6.5.2025

Jyty: Kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuspaketti tuo hyvät korotukset ja takaa työrauhan lähes kolmeksi vuodeksi

Lue
6.5.2025

Tehy: Uusi virka- ja työehtosopimus hyväksytty Kunta- ja hyvinvointialalle – Keskimääräiset palkankorotukset vuosina 2025-2028 sote-sektorilla yli 14 prosenttia

Lue
6.5.2025

SuPer on hyväksynyt neuvottelutuloksen kuntien ja hyvinvointialueiden työ- ja virkaehtosopimuksiin – Palkkatasa-arvon edistämistä jatketaan hoitoalalla ja kasvatus- ja ohjausaloilla

Lue
1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue