Pron Malinen: Metsäteollisuus pyrkii rakentamaan Suomesta epävakaan toimintaympäristön

Työvoimakustannusten pitkäaikainen ennustettavuus ja työrauha ovat olleet työnantajille yleissitovien työehtosopimusten tärkeä hyöty. Metsäteollisuus ilmoitti tänään luopuvansa toimintaympäristön vakaudesta.

– Tuleeko työrauhasta paikallista kauppatavaraa, jolla eri konsernit tai tehtaat hinnoittelevat kilpailukykynsä, kysyy puheenjohtaja Jorma Malinen Ammattiliitto Prosta.

Prolla on Metsäteollisuuden yrityksissä vahva ja osaava luottamusmiesorganisaatio, joka on tottunut neuvottelemaan paikallisesti.

–Metsäteollisuuden ilmoittama muutos edellyttää alan työntekijöiden ja asiantuntijoiden järjestäytymisasteen kasvattamista 100 prosenttiin, koska se on perusta vahvalle paikalliselle tai yrityskohtaiselle sopimiselle, Malinen toteaa.

Suomen Metsäteollisuuden keskeisissä kilpailijamaissa on toimialakohtaiset työehtosopimukset, jotka turvaavat alan työvoimakustannusten ennustettavuuden ja työrauhan.
– Tämä voi asettaa metsäteollisuusyritykset Suomessa kilpailijamaita heikompaan asemaan, Malinen arvioi.

Malisen mielestä Metsäteollisuus on siirtymässä takaisin toimintakulttuuriin, jossa ammatillinen järjestäytyminen aikoinaan syntyi.

– Uusi tilanne voi olla työntekijöiden järjestäytymisen kehitykselle enemminkin mahdollisuus kuin uhka, Malinen sanoo.

Lisätietoja:
puheenjohtaja Jorma Malinen, p. 050 576 0389, Ammattiliitto Pro

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esimiehet alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.

Ajankohtaista

24.4.2025

Ammattiliitto Pro: Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat

Lue
24.4.2025

SPAL ja Jyty: Pelastusalan ammattilaisille on turvattava vakaa palkkakehitys

Lue
24.4.2025

Tehy tuki arvostetun kirjailijan Riku Siivosen tietokirjaa, jossa kerrotaan synnytyksistä isän silmin ja kätilön arvokkaasta työstä

Lue
24.4.2025

Jyty: Hallituksen päätökset rapauttavat suomalaista sopimusyhteiskuntaa

Lue
23.4.2025

Hallituksen hulppeat veronkevennykset velkaantuneessa Suomessa ovat vastuuttomia

Lue
23.4.2025

Hätäkeskushenkilöstö lakkovalmiudessa oikeudenmukaisen palkkakehityksen puolesta

Lue
23.4.2025

Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää

Lue
23.4.2025

Onnea 80-vuotias KthLiitto!

Lue