Onko johtaminen hukassa, Ilmarinen?

Työeläkeyhtiö Ilmarinen aloittaa jälleen uudet yt-neuvottelut. Neuvottelujen piirissä on 224 henkilöä, joista jopa 45 voi menettää työpaikkansa. Yhtiö perustelee neuvotteluja vakuutus- ja eläkepalvelujen uudelleenorganisoinnilla sekä toiminnan tehostamisella.

Vakavarainen työeläkeyhtiö aloittaa jo kolmannet yt-neuvottelut tänä vuonna. Henkilöstölle tilanne on erittäin kuormittava, koska pelko uusista vähennyksistä on jatkuvasti läsnä. Johtaminen vaikuttaa lyhytnäköiseltä ja poukkoilevalta.

— Onko johtaminen hukassa, kun jatkuvasti turvaudutaan uusiin yt-neuvotteluihin, Vakuutusväen Liiton puheenjohtaja Liisa Halme kysyy.

Muutama päivä sitten Ilmarinen kertoi hyviä tulosuutisia. Eläkkeiden käsittely oli entisestään nopeutunut ja yhtiön vakavaraisuus vahvistunut. Kiitokseksi hyvästä työstä yhtiö aikoo vähentää alan ammattilaisia.

— Surullista, että Ilmarisen korostama vastuullisuus ei ulotu sen omiin työntekijöihin, niihin, jotka tulokset tekevät.

Halme tuomitsee Ilmarisen lyhytnäköisen henkilöstöpolitiikan.

— Ilmarisen tavoite on olla yksi Suomen parhaista työpaikoista. Tavoitteen toteutumiseen on melkoisesti matkaa, kun henkilöstöä kohdellaan näin huonosti.

Lisätietoja:
puheenjohtaja Liisa Halme 050 424 5301

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue