Nuori – ei ole olemassa ilmaista lounasta

On onnekasta syntyä Suomeen. Elämme hyvinvointivaltiossa, jossa saamme nauttia ilmaisesta koulutuksesta korkeakoulutasolle asti. Maassamme on laajat tukijärjestelmät ja -verkostot, jotka takaavat toimeentulon myös hädän tai onnettomuuden sattuessa. Olemme yksi maailman tasa-arvoisimmista valtioista. Ei ole siis ihme, että Suomi on jälleen rankattu maailman onnellisimmaksi maaksi. 

Onnellisuus, mahdollisuus kouluttautumiseen taustasta riippumatta ja hyvinvointia ylläpitävä tukiverkosto on kuitenkin rakennettu pitkän ajan saatossa ja kovalla työllä. Modernissakaan yhteiskunnassa ei pitäisi unohtaa, että olemme eläneet – maailmanhistorian näkökulmasta – poikkeuksellista aikaa jo ennen koronaa. Ei ole olemassa ilmaista lounasta, vaikka meille viimeisten vuosikymmenten sukupolville monet elintärkeät asiat vaikuttavat itsestäänselvyyksiltä. Edut ja hyvinvointi vaativat jatkuvaa toimintaa ja aktiivisuutta.  

Nuorten ja opiskelijoiden puolesta puhuvat pääasiassa nuoret ja opiskelijat. Jos olemme hiljaa, meidät on helppo sivuuttaa tärkeitä päätöksiä tehtäessä. Meidän on muistutettava päättäjiä jatkuvasti siitä, että haluamme tulevaisuuden, jossa me ja tulevat sukupolvet voimme rakentaa elämäämme yhtä hyvin edellytyksin kuin vanhempamme. 

Meidän on muistutettava päättäjiä jatkuvasti siitä, että haluamme tulevaisuuden, jossa me ja tulevat sukupolvet voimme rakentaa elämäämme yhtä hyvin edellytyksin kuin vanhempamme. 

Tällä hetkellä tuo tulevaisuus näyttää epävarmalta. Korona-aika on vaikuttanut huomattavasti nuorten mielenterveyteen ja heikentänyt monen työllistymismahdollisuuksia. Elämme murroksessa ja on äärimmäisen tärkeää, että osallistumme ja vaikutamme siihen, mitä seuraavaksi tapahtuu ja ketkä päättävät seuraavien vuosien ja vuosikymmenten toimintalinjoista. 

Tulevat kuntavaalit tarjoavat mahdollisuuden suunnata kannatus sinne, missä toimitaan meidän etujemme puolesta. Me voimme äänestää päättäjiksi juuri niitä nuoria ja opiskelijoita, jotka ajavat ryhmämme asiaa motivoituneesti ja aidolla intohimolla. Tässä prosessissa yhdelläkin äänellä on merkitystä. Sinun äänelläsi on merkitystä.  

Rakennetaan tulevaisuudesta meidän näköisemme ja äänestetään kesän kuntavaaleissa joukolla niiden arvojen puolesta, joilla pystymme varmistamaan antoisan, onnellisen ja turvallisen elämän jokaiselle nuorelle sekä tänään että huomenna.  

Lähdetään siis äänestämään tulevaisuutemme puolesta. 

Tapio Mattila 
Kirjoittaja on STTK-Opiskelijoiden varapuheenjohtaja 

Ajankohtaista

19.2.2025

Järjestöjen kannanotto: Ammatillinen koulutus turvaa kasvun, lisäleikkauksia ei tarvita

Lue
19.2.2025

Eettinen kuormitus kasvaa resurssien vähetessä

Lue
18.2.2025

Uudistukset ajoivat nuorten työpajatoiminnan kriisiin – Jytyn Voima: ”Päätöksissä on unohdettu nuoret”

Lue
18.2.2025

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi yhteistoimintalain muuttamisesta, HE 198/2024 vp

Lue
17.2.2025

Miten pidennämme työuria? Tutkijaseminaari 27.2.

Lue
17.2.2025

Kestävä asuminen alkaa meistä kaikista

Lue
14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue