SuPer ja Tehy neuvottelivat: Kaiku 24 noudattaa jatkossa SOTE-sopimusta

SuPer ja Tehy ovat neuvotelleet Eksoten ja Kymsoten asiakaspalveluja tuottavan Kaiku 24-yhtiön kanssa työehtosopimuksesta. Jatkossa Kaiku 24:n talokohtainen työehtosopimus on kunta-alan KVTES ja 1.9. alkaen uusi SOTE-sopimus. Lisäksi Kaiku 24 noudattaa Eksotessa voimassa olevia paikallisia sopimuksia.

Eksotessa uuden yhtiön toiminta on käynnistymässä nopealla aikataululla. Kaiku 24:ään siirtyy liikkeenluovutuksella aluksi kymmeniä työntekijöitä. Kymsote liittyy mukaan vuoden vaihteessa.

Tänä keväänä perustettu Kaiku 24 on pääosin Etelä-Karjalan sote-alueen Eksoten ja Kymenlaakson Kymsoten omistama yritys. Se tuottaa sairaanhoitopiireille neuvontaa, asiakasohjausta ja digi- ja etäpalveluja.

Tehyn ja SuPerin kanta on, että julkisten palvelujen yhtiöittäminen ei saa johtaa henkilöstön työehtojen heikentymiseen. Tällainen vaara on olemassa, kun julkisia palveluita siirretään yksityisten yritysten tuottamiksi. Tämä kehitys saatiin Kaakkois-Suomessa Eksoten ja Kymsoten alueella estettyä tällä työehtosopimuksella.

Lisätiedot:
Edunvalvontajohtaja Anne Sainila-Vaarno, p. 050 310 1492, SuPer ry
Edunvalvontajohtaja Else-Mai Kirvesniemi, p. 050 346 0847, Tehy ry

Ajankohtaista

30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue
28.4.2025

Työsuojelun yhteistoiminnalla tuottavuutta ja hyvinvointia

Lue