STTK on jälleen mukana Turun Eurooppa-foorumissa

Kirjoittaja:

Maria Häggman

kansainvälisten asioiden päällikkö

Profiili

STTK osallistuu tämän vuoden Eurooppa-foorumin keskustelutilaisuuteen Euroopan suunta: Oikeusvaltiokehitys Euroopassa ja maailmalla. Tilaisuus pidetään perjantaina 27.8. klo. 11:00-11:45.

Puhujina tilaisuudessa ovat Eurooppaministeri Tytti Tuppurainen, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola, Akavan työmarkkinajohtaja Katarina Murto ja EK:n johtaja Petri Vuorio. Moderaattorina toimii Vuoden eurooppalainen 2020, toimittaja Susanna Turunen.

Eurooppa-foorumi järjestetään 25.–27. elokuuta

Puhujiksi tänä vuonna Eurooppa-foorumiin saapuvat muun muassa pääministeri Sanna Marin, EU-komissaari Jutta Urpilainen, ulkoministeri Pekka Haavisto, Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen ja kansanedustaja Jussi Halla-aho sekä Euroopan parlamentin jäsenet Heidi Hautala, Petri Sarvamaa, Eero Heinäluoma ja Miapetra Kumpula-Natri.

Tapahtuma järjestetään hybridinä, kaikki keskustelut streamataan ja paikan päälle on kutsuttu vain rajoitettu määrä kutsuvieraita. Päivien ohjelma löytyy kokonaisuudessaan osoitteesta https://europeforum.fi/ohjelma/

Uutisen kuva: Eurooppa-foorumi

Ajankohtaista

1.4.2025

Henkilöstön hallintoedustusta yrityksissä on vahvistettava

Lue
31.3.2025

Kiristynyt geopolitiikka vain kiihdytti vihreää siirtymää

Lue
28.3.2025

KthLiitto: Hallituksen uudet leikkauspäätökset järkyttävät

Lue
28.3.2025

Työnhakijan palveluprosessin ja työnvälityspalveluiden kehittäminen

Lue
28.3.2025

Meton lehdistötiedote: Metsäasiantuntijalla on oikeus turvalliseen työympäristöön

Lue
28.3.2025

SAK, Akava ja STTK: Hallitus haluaa työnantajille yksipuolisen oikeuden määritellä lakkojen rajat

Lue
27.3.2025

Mistä kevään tuplavaaleissa äänestetään? 

Lue
26.3.2025

Työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksen mallin valmistelu

Lue