Sopimusalavastaava/juristi Helsinkiin

Sinustako tuki jäsenillemme pääkaupunkiseudun sopimus- ja työsuhdeneuvontaan ja erimielisyysneuvotteluihin? Tule meille sopimusalavastaavaksi/ juristiksi Helsinkiin toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen. 

Haemme julkiselle sektorille sopimusalavastaavaa, joka työskentelee valtion hallinnonaloilla sekä mahdollisesti muiden pienempien sopimusalojen sopimusalavastaavana. Tehtävään kuuluvat sopimusalojen sopimusneuvottelut sekä  sopimus- sekä virka- ja työsuhdeneuvonta. Lisäksi pääset osallistumaan yhteiskuntavaikuttamiseen, jäsenistön koulutukseen, työsuojeluasioihin sekä työpaikkatoiminnan tukemiseen. Tehtävään saattaa sisältyä myös kansainvälisen edunvalvonnan tehtäviä.

Edellytämme sinulta virka- ja työehtosopimustoiminnan tuntemusta. Tehtävä edellyttää myös valtionhallinnon ja sen toimintamekanismien tuntemusta. Osaat esiintyä ja sinulla on hyvät vuorovaikutus- ja yhteistyö- ja asiakaspalvelutaidot. Olet hyvä neuvottelija. Sinulla on kyky työskennellä itsenäisesti mutta myös ryhmässä. Arvostamme ruotsin ja englannin kielen taitoa. Arvostamme juristin tutkintoa, joka mahdollistaa tehtävän laajentamisen erityisesti hallintooikeudellisiin prosesseihin.

Tehtävän aloitusajankohta sovitaan myöhemmin. Palkka määräytyy Ammattiliitto Prossa noudatettavan työehtosopimuksen perusteella. 

Lisätietoja: julkisen sektorin johtaja Niko Simola,  p. 040 566 8517.

Lähetä ansioluettelosi ja  hakemus tehtävään viimeistään 13.9.2021 osoitteeseen rekry3@proliitto.fi

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue