Tehy: Varhaiskasvatuksessa siirryttävä ryhmäkohtaiseen henkilöstömitoitukseen

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehy on tehnyt kyselyn tehyläisille, jotka työskentelevät päiväkodeissa. Kyselyn mukaan lähes puolet lapsen päivähoidosta on aikaa, jolloin päiväkotiryhmässä ei ole tarpeeksi kasvattajia.

Elokuun alussa tuli voimaan varhaiskasvatuksen lainmuutos, jonka mukaan henkilöstön poissaoloista johtuvista syistä ei voi poiketa henkilöstömitoituksesta. Vaikka lainmuutos astui voimaan, ei se poista varhaiskasvatuslaista porsaanreikää, joka mahdollistaa poikkeamisen henkilöstömäärästä.

Henkilöstömäärän laskennassa käytetään päiväkotikohtaista henkilöstön ja lasten määrän välistä suhdelukua, minkä johdosta henkilöstövajaus on päiväkotiryhmissä arkipäivää.

– Lastenhoitajat ovat todella kovilla päiväkodeissa nimenomaan siksi, että kasvattajia on liian vähän ryhmää kohden. Kyselyyn saatujen vastausten perusteella palkkauksen lisäksi työolot heikentävät merkittävästi alan vetovoimaa. Yksinkertaisesti ryhmät ovat liian suuria, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Tehy vaatii, että varhaiskasvatuslakia tiukennettaisiin niin, että henkilöstömäärä lasketaan ryhmäkohtaisesti. Tällöin ryhmissä varmistettaisiin nykyistä paremmin riittävä määrä kasvattajia. Ryhmäkohtainen laskentatapa oli käytössä vielä 90-luvulla.

Hoitajapula on jo selvä asia, mutta pula lastenhoitajistakin voi olla edessä. Tehyn kyselyyn vastanneista viidennes harkitsi alan vaihtoa viikoittain.

– Tämä on sääli, sillä vastauksista ilmenee, että lastenhoitajat ovat hyvin sitoutuneita työhönsä ja pitävät sitä tärkeänä. Kuormitus ja väsymys ovat arkipäivää henkilöstöpulan vuoksi, sanoo selvityksen tehnyt Tehyn sosiaalipoliittinen asiantuntija Eva Siitonen.

Tehyn kyselyyn vastasi 1573 päiväkodeissa työskentelevää tehyläistä.

Lisätietoja: Tehyn sosiaalipoliittinen asiantuntija Eva Siitonen p. 0400 265 051 eva.siitonen@tehy.fi

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue