Sopimusalavastava teollisuussektorille

Ammattiliitto Pro hakee sopimusalavastaavaa työskentelemään Pron teollisuussektorille suunnittelu- ja konsulttialoille sekä mahdollisesti muille nimettäville sopimusaloille.  

Tehtävänäsi on hoitaa sopimusalojen sopimusneuvottelut ja antaa sopimus- ja työsuhdeneuvontaa. Lisäksi osallistut yhteiskuntavaikuttamiseen, jäsenistön koulutuksen suunnitteluun ja toteutukseen, työsuojeluasioihin sekä työpaikkatoiminnan tukemiseen. Tehtävään saattaa sisältyä myös kansainvälisen edunvalvonnan tehtäviä.

Edellytämme sinulta työehtosopimustoiminnan ja työoikeudellisten normien hyvää tuntemusta. Osaat esiintyä ja sinulla on hyvät vuorovaikutus- ja yhteistyö- ja asiakaspalvelutaidot. Olet hyvä neuvottelija. Sinulla on kyky työskennellä itsenäisesti mutta myös ryhmässä. Arvostamme juristin tutkintoa.

Tehtävän aloitusajankohta sovitaan myöhemmin.  

Lisätietoja: teollisuussektorin johtaja Anssi Vuorio p. 050 5645376 

Cv ja hakemus tehtävään viimeistään 7.4.2022 osoitteeseen rekry2@proliitto.fi.  

Palkka määräytyy Ammattiliitto Prossa noudatettavan työehtosopimuksen perusteella.    

Ammattiliitto Pro on Suomen suurimpia ammattiliittoja 120 000 jäsenellään ja STTK:n suurin yksityisalan liitto. Olemme työelämän edunvalvoja, jonka tehtävä on tukea jäsentensä toimeentuloa, osaamista ja hyvinvointia. Edistämme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää tasa-arvoista yhteiskuntaa. Olemme monialainen ammattiliitto, joka tarjoaa yhteisön alasta, asemasta ja elämäntilanteesta riippumatta. Teemme töitä, jotta jäsenillämme menisi paremmin! Liiton toimistossa työskentelee noin 150 henkilöä. Lue lisää osoitteessa https://www.proliitto.fi.

Ajankohtaista

31.3.2025

Kiristynyt geopolitiikka vain kiihdytti vihreää siirtymää

Lue
28.3.2025

KthLiitto: Hallituksen uudet leikkauspäätökset järkyttävät

Lue
28.3.2025

Työnhakijan palveluprosessin ja työnvälityspalveluiden kehittäminen

Lue
28.3.2025

Meton lehdistötiedote: Metsäasiantuntijalla on oikeus turvalliseen työympäristöön

Lue
28.3.2025

SAK, Akava ja STTK: Hallitus haluaa työnantajille yksipuolisen oikeuden määritellä lakkojen rajat

Lue
27.3.2025

Mistä kevään tuplavaaleissa äänestetään? 

Lue
26.3.2025

Työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksen mallin valmistelu

Lue
26.3.2025

Kelassa syntyi työehtosopimus

Lue