Ict-alan työehdoista ei sopua – lakko alkaa maanantaina klo 6

ICT-alan työriitaa soviteltiin sunnuntaina useita tunteja sovittelija Jukka Ahtelan johdolla.  

– Pron pyrkimys on ollut löytää työriitaan ratkaisu, ja siinä hengessä teimme sovittelussa keskiviikkona hylätyn sovintoehdotuksen pohjalta uuden esityksen työehtosopimusratkaisuksi. Työnantajat eivät kuitenkaan vastaavaa joustavuutta osoittaneet, joten sovittelu päättyi tuloksettomana, kertoo Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen. 

Työriidan keskeisenä syynä on erimielisyys palkkaratkaisusta. 

– Prolle on tärkeää ylläpitää ostovoimaa, ja tässä taloustilanteessa haluamme kiinnittää huomiota erityisesti ICT-alan pienipalkkaisimpien tilanteeseen kohdentamalla osa palkankorotusvarasta heille, Malinen täsmentää. 

Pron tavoitteena on lisäksi ratkaista muutamia ICT-alalle pesiytyneitä ongelmia. Näiden ongelmien ratkaiseminen ei lisää työnantajien kustannuksia juuri lainkaan. Oikeudenmukaisuuskysymys on esimerkiksi se, että vuokratyöntekijänä tehty työ tulisi ottaa huomioon palvelusvuosilisää laskettaessa. 

Uusi työtaisteluvaroitus 

Pro on jättänyt uuden työtaisteluvaroituksen ICT-alalle. Uusi työtaistelu toteutuu ajalla 9.5.2022 – 22.5.2022, mikäli ratkaisua ei sitä ennen saavuteta. 

ICT-alan sopimuksen piirissä on noin 12 000 toimihenkilöä ja asiantuntijaa ja se koskee kaikkia teleoperaattoreita, verkonrakennusyhtiöitä ja niiden alihankkijayrityksiä, joissa noudatetaan Pron ja Paltan välistä työehtosopimusta. Alan työehtosopimusneuvotteluja on käyty joulukuusta lähtien. Sopimus päättyi 28.2. 2022.    

Lisätiedot:  

Jorma Malinen, Pron puheenjohtaja, p.  050 576 0389  

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue