Tehyn hallitus sai valtuustolta valtuudet valmistella joukkoirtisanoutuminen

Tehyn ylin päättävä elin valtuusto päätti tänään kokouksessaan antaa Tehyn hallitukselle valtuudet valmistella joukkoirtisanoutumisen työtaistelutoimena. Valtuusto myös käsitteli neuvottelutilannetta ja sai selvityksen sovittelulautakunnan työskentelystä viime viikkoina.

Sovittelulautakunnan työ on Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkösen mukaan pääsiäisen jälkeen tiivistynyt. Taustalla on myös neuvoteltu niin sanotuista tekstikysymyksistä osapuolten kesken.

– On myönteistä, että nyt sovun löytämiseksi todella työskennellään. Hoitajapulaan on pakko saada ratkaisu, koska julkinen terveydenhuolto ja vanhuspalvelut ovat kaatumassa. Pelkästään viime viikonlopun uutiset kertovat, että hoitajapulan takia toimintoja supistetaan, osastoja suljetaan ja toimenpiteitä perutaan koko ajan. Kesän lähestyessä myös useat isot sosiaali- ja terveydenhuollon organisaatiot ovat kertoneet, että sijaisia ei saada mistään. Ja hoitovelka vain kasvaa, hän toteaa.

Rytkösen mukaan sovittelulautakunnan on ymmärrettävä, että he eivät ratko nyt vain työmarkkinakiistaa vaan maamme sote-palveluiden tulevaisuutta.

– Toivon todella, että myös poliittiset päättäjät ottavat vihdoin vakavasti meidän hoitajajärjestöjen syvän yhteisen huolen koko sote-sektorin tulevaisuudesta ja kuulevat meitä. Lopullinen vastuu on heillä, sanoo Rytkönen.

Tehyn valtuusto kutsutaan koolle todennäköisimmin seuraavan kerran, kun sovittelulautakunta on antanut sovintoehdotuksensa.

-Samassa yhteydessä valtuusto saa selvityksen joukkoirtisanoutumisen toteutuksesta ja tekee tarvittavat päätökset, mikäli sovintoesitys ei sisällä uskottavaa ratkaisua hoitajapulaan, sanoo Rytkönen.

Lisätietoja:

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, yhteys erityisavustajan kautta p. 0400 540 005
Tehyn toiminnanjohtaja Else-Mai Kirvesniemi, p. 050 346 0847

Ajankohtaista

28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue
28.4.2025

Työsuojelun yhteistoiminnalla tuottavuutta ja hyvinvointia

Lue
24.4.2025

Ammattiliitto Pro: Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat

Lue
24.4.2025

SPAL ja Jyty: Pelastusalan ammattilaisille on turvattava vakaa palkkakehitys

Lue
24.4.2025

Tehy tuki arvostetun kirjailijan Riku Siivosen tietokirjaa, jossa kerrotaan synnytyksistä isän silmin ja kätilön arvokkaasta työstä

Lue
24.4.2025

Jyty: Hallituksen päätökset rapauttavat suomalaista sopimusyhteiskuntaa

Lue
23.4.2025

Hallituksen hulppeat veronkevennykset velkaantuneessa Suomessa ovat vastuuttomia

Lue