Ammattiliitto Pro ei hyväksy lakko-oikeuden rajaamista

Ammattiliitto Pro ei hyväksy lakko-oikeuden rajaamista lainsäädännöllä.

– Lakko-oikeus on erottamaton osa Suomen perustuslakia ja ay-liikkeen kulmakivi, johon puuttumisella voi olla kauaskantoisia seurauksia suomalaiseen työelämään sekä työntekijöiden perusoikeuksiin ja hyvinvointiin. Liittokohtaisissa työehtoneuvotteluissa jokaisella liitolla on oikeus itsenäisesti asettaa omat neuvottelutavoitteensa ja pyrkiä niitä kohti. Jos tämä estetään lailla, Suomi rikkoo ratifioimaansa kansainvälisen työjärjestön ILO:n yleissopimusta, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen toteaa.

Pron toiminnassa lakko on aina viimeinen keino, jota käytetään harkiten ja pitkien neuvottelujen jälkeen. Pro toivoo nytkin sopua suojelutyöhön liittyen.

– Lakkopäätöksiä tehdessämme teemme aina tarvittavat rajaukset siten, etteivät lakkomme aiheuta vaaraa hengelle, terveydelle tai omaisuudelle. Myös tässä kiistassa osapuolten tulee päästä sopuun tarvittavasta suojelutyöstä, jotta ihmishenget eivät vaarannu, Malinen sanoo.

Lisätietoja puheenjohtaja Jorma Malinen, p. 050 576 0389

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista

Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.

Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.

Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.

Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen. 

Ajankohtaista

22.4.2025

Miten taloutta voidaan tasapainottaa kehysriihessä ilman sote-leikkauksia? Tehyn ekonomisti Anni Marttisella on vaihtoehtoja verokertymän kasvattamiseen

Lue
16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue