Tehy: Hoitajat eivät unohda, pakkotyölaki jättää syvät haavat 

Eduskunta hyväksyi tänään hoitohenkilöstön perusoikeuksia ennenkuulumattomalla tavalla polkevan pakkotyölain.

-Olen surullinen, vihainen ja pettynyt. Tuntuu siltä, että valtiojohto ei nyt ymmärrä kaikkia seurauksia. Hoitajat eivät unohda. Osa heistä on jo äänestänyt jaloillaan ja sitä kehitystä voi olla vaikea saada pysähtymään, vaikka hoitajia tyydyttävä palkkaratkaisu ennemmin tai myöhemmin syntyykin, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.  

Rytkönen tivaa, miksi näin äärimmäinen keino lainsäätäjältä. Nyt hyväksyttiin työnantajien toivoma pakkotyölaki, joka kajoaa vahvasti hoitajien perusoikeuksiin käytännössä yhden kaupungin yhtä kaupunginosaa koskevan neljän päivän työnseisauksen takia.

Tämä ihmetyttää Rytköstä myös siksi, että muitakin keinoja olisi ollut. Eduskuntatalon portailla viime perjantaina vihreiden, vasemmistoliiton, perussuomalaisten ja sosialidemokraattien edustajat sanoivat mieltä ilmaisemaan tulleille hoitajille, että rahoitus hoitajien palkkojen korjaamiseen kyllä löytyy, kunhan vain sopimus syntyy.  

– Rahoitus siis on, miksi sopimusta ei sitten synny? Pallo pyörii koko ajan takaisin KT:n suuntaan. KT:n ylimmän päättävän elimen valtuuskunnan puoluejako on sellainen, että nuo samat edellä mainitut puolueet voisivat valtuuskunnassa päättää hoitajien palkankorotukset turvaavasta ratkaisusta. Miksi ihmeessä näin ei ole toimittu ja hoidettu aikaa sitten asia pois päiväjärjestyksestä? Hoitajapula on kuitenkin pakko ratkaista, kysyy Rytkönen.

Hän on huolissaan myös siitä, että tämä laki ja hoitajien kohtelu vaarantavat julkiset sosiaali- ja terveyspalvelumme pitkälle tulevaisuuteen.

– Maailmalla seurataan nyt Suomen tapahtumia. Nämä ammatit ovat kansainvälisiä ja hoitajapula on maailmanlaajuinen, hän muistuttaa. 

Lisätietoja:
Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, yhteys erityisavustajan kautta p. 0400 540 005

Ajankohtaista

12.3.2025

Osaamisunioni-aloite haastaa Eurooppaa investoimaan osaamiseen

Lue
11.3.2025

Tehy: Työntekijän voitava imettää lastaan työpäivän aikana työajallaan – imetysvapaasta saatava kirjaus työehtosopimukseen

Lue
11.3.2025

Tehy ja SuPer: Työolojen tasa-arvoa tulee lisätä myös tällä neuvottelukierroksella – lyhyempi työaika yötyötä tekeville

Lue
11.3.2025

Sopimusneuvottelut: ”Arvostus on euroja” – Jytyn tavoitteena ostovoiman turvaavat palkankorotukset ja palkkaohjelman jatkuminen

Lue
11.3.2025

Työterveyshuolto voi toimia hyvien käytäntöjen esimerkkinä muun soten kehittämisessä

Lue
10.3.2025

Roomassa edistystä luontokadon pysäyttämisessä 

Lue
10.3.2025

Tehy vastustaa hoitajille ehdotettua ammatinharjoittajamallia – pakkoyrittäjyys vie työntekijöiltä työsuhteen turvan

Lue
7.3.2025

Ulkomaalaislain muuttaminen (pysyvä oleskelulupa)

Lue