Luottotieto- ja perintäalalle syntyi uusi työehtosopimus

Luottotieto- ja perintäalan uusi työehtosopimus on hyväksytty. Sopimus on kaksivuotinen.

Ammattiliitto Pro ja Palvelualojen työnantajat Palta ovat hyväksyneet luottotieto- ja perintäalan uuden työehtosopimuksen. Se on voimassa 31.3.2023-28.2.2025.

Palkankorotuksista sovitaan molempina sopimusvuosina ensisijaisesti paikallisesti luottamusmiehen kanssa.

Jos paikallista palkkaratkaisua ei synny tänä vuonna 15.5. mennessä, maksetaan 465 euron kertaerä kesäkuun palkan yhteydessä. Lisäksi toimihenkilöiden palkkoja korotetaan 3,2 prosentin yleiskorotuksella ja 0,3 prosentin yrityskohtaisella erällä 1.7.2023 alkaen. Yrityskohtainen erä lasketaan työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden toukokuun 2023 palkkasummasta.

Ensi vuoden palkankorotuksista pitää sopia 15.4.2024 mennessä. Jos paikalliseen palkkaratkaisuun ei päästä, palkkoja korotetaan 2,2 prosentin suuruisella yleiskorotuksella ja 0,3 prosentin yrityskohtaisella erällä 1.5.2024 alkaen. Yrityskohtainen erä lasketaan työehtosopimuksen piirissä olevien toimihenkilöiden maaliskuun 2024 palkkasummasta.

Perhevapaa paranee

Ei-synnyttävän vanhemman palkallisten arkipäivien määrä nousee nykyisestä kuudesta arkipäivästä 32 arkipäivään. Muutoksen jälkeen molemmilla vanhemmilla on yhtä pitkä 32 arkipäivän palkallinen vanhempainvapaa. Lisäksi synnyttävällä vanhemmalla on 40 arkipäivän palkallinen raskausvapaa.

Ajankohtaista

31.3.2025

Kiristynyt geopolitiikka vain kiihdytti vihreää siirtymää

Lue
28.3.2025

KthLiitto: Hallituksen uudet leikkauspäätökset järkyttävät

Lue
28.3.2025

Työnhakijan palveluprosessin ja työnvälityspalveluiden kehittäminen

Lue
28.3.2025

Meton lehdistötiedote: Metsäasiantuntijalla on oikeus turvalliseen työympäristöön

Lue
28.3.2025

SAK, Akava ja STTK: Hallitus haluaa työnantajille yksipuolisen oikeuden määritellä lakkojen rajat

Lue
27.3.2025

Mistä kevään tuplavaaleissa äänestetään? 

Lue
26.3.2025

Työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksen mallin valmistelu

Lue
26.3.2025

Kelassa syntyi työehtosopimus

Lue