SuPer: Yksityiselle sosiaalipalvelualalle neuvottelutulos

Yksityisen sosiaalipalvelualan (SOSTES) työehtosopimuksesta käydyissä neuvotteluissa on saavutettu tänään neuvottelutulos. Neuvotteluosapuolina on useita työntekijäliittoja Sote ry:n jäsenliittojen (SuPer, Tehy ja Erto) lisäksi ja työnantajapuolella Hyvinvointiala HALI ry.

– Tammikuussa alkaneessa ja työtaisteluihin päätyneessä tes-väännössä on lopulta saatu kaikille osapuolille sopiva neuvottelutulos, sanoo SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola.

Neuvottelutuloksen sisältöä ei avata tai kommentoida julkisesti ennen kuin neuvotteluosapuolten hallinnot ovat käsitelleet asiaa. SuPerin hallinto käsittelee neuvottelutulosta lähipäivien aikana.

Yksityisen sosiaalipalvelualan neuvotteluja vuoden 2023 palkankorotuksista on käyty tammikuun lopusta lähtien. Neuvotteluja vauhdittaakseen SuPer ja muut liitot julistivat koko sopimusalalle ylityö- ja vuoronvaihtokiellon 2.5. sekä hakusaarron ja keikkailukiellon 31.5. Ylityö- ja vuoronvaihtokielto, hakusaarto ja keikkailukielto päättyivät tänään, kun neuvottelutulos saavutettiin. SuPerin 31.5. antamat lakkovaroitukset ovat voimassa ja ne perutaan, jos kaikkien neuvotteluosapuolien hallinnot hyväksyvät neuvottelutuloksen.

Yksityisen sosiaalipalvelualan piiriin kuuluu muun muassa yksityisiä hoiva-alan yrityksiä, kotipalvelu ja varhaiskasvatus.

SuPer kuuluu neuvottelujärjestö Sote ry:hyn, joka neuvottelee yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuksesta Hyvinvointiala HALI ry:n kanssa. Yksityisellä sosiaalipalvelualalla työskentelee noin 70 000 työntekijää, joista Sote ry edustaa selvästi valtaosaa. SuPer on suurin yksityisen sosiaalipalvelualan työntekijöitä edustava ammattiliitto.

Ajankohtaista

19.2.2025

Järjestöjen kannanotto: Ammatillinen koulutus turvaa kasvun, lisäleikkauksia ei tarvita

Lue
19.2.2025

Eettinen kuormitus kasvaa resurssien vähetessä

Lue
18.2.2025

Uudistukset ajoivat nuorten työpajatoiminnan kriisiin – Jytyn Voima: ”Päätöksissä on unohdettu nuoret”

Lue
18.2.2025

Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi yhteistoimintalain muuttamisesta, HE 198/2024 vp

Lue
17.2.2025

Miten pidennämme työuria? Tutkijaseminaari 27.2.

Lue
17.2.2025

Kestävä asuminen alkaa meistä kaikista

Lue
14.2.2025

Pro ilmoitti uudesta lakosta teknologiateollisuuteen

Lue
14.2.2025

Maa on jäässä tai kärsä kipeä

Lue