Tehy hyväksyi yksityisen sosiaalipalvelualan neuvottelutuloksen: palkat nousevat tuntuvasti, lakko peruuntuu

Tehyn hallitus on hyväksynyt yksityisen sosiaalipalvelualan viime torstaina syntyneen neuvottelutuloksen. Ratkaisuun voi Tehyn neuvottelupäällikkö Vappu Okkerin mukaan olla tyytyväinen. Palkankorotukset tehyläisissä henkilöstöryhmissä ovat merkittävät ja pitkä sopimuskausi takaa pitkäjänteisen kehittämisen.  

Neuvottelutuloksen hyväksyminen merkitsee myös juhannusviikolla alkavaksi ilmoitetun lakon peruuntumista.

Työehtosopimuksen sopimuskausi on 1.5.2023-31.12.2025.

Yhteenlaskettu palkankorotusvaikutus sosiaalipalvelutoimialalla on 13,07 % ja varhaiskasvatuksessa 12,78 %.

Tehyläisten ryhmien eli lähihoitajien ja sitä pidemmän koulutuksen saaneiden vähimmäispalkkataulukoita korotettiin ratkaisussa muita ryhmiä enemmän. Näin ollen suurimmalla osalla tehyläisiä palkankorotukset sopimuskaudella ovat yhteensä 14,2 %, kun mukaan lasketaan kertaerä (470 e) ja paikallinen erä (0,7 %). Varhaiskasvatuksessa palkankorotukset ovat vastaavasti vuoden 2025 varhaiskasvatuksen pitovoimaerä (150 e) mukaan luettuna 13,91 %.

Ratkaisu sisältää myös yksityisen sosiaalipalvelualan pito- ja vetovoiman kehittämishankkeen.  Sen tarkoituksena on kuroa umpeen yksityisen ja julkisen puolen välistä perusteetonta palkkaeroa.

Lisäksi sovittiin mm. työvuoroluettelon muuttamisen soveltamisohjeista, joiden tarkoitus on korjata alan käytäntöjä eli ylitöiden maksamista ei kierretä.

– Neuvottelut kestivät poikkeuksellisen kauan ja niitä luonnehti alusta asti työnantajien haluttomuus korjata palkkaeroa suhteessa julkiseen sektoriin, vaikka toimiala kärsii pahasta työvoimapulasta. Tämä vaikeutti tilannetta ja johti osaltaan myös työtaisteluihin, Okkeri arvioi.

Lisätietoa neuvottelutuloksesta löytyy Tehyn verkkosivuilta https://www.tehy.fi/fi/sostes

Tiedote Tehyn verkkosivuilla https://www.tehy.fi/fi/tiedote/tehy-hyvaksyi-yksityisen-sosiaalipalvelualan-neuvottelutuloksen-palkat-nousevat-tuntuvasti

Lisätietoja:
Tehyn neuvottelupäällikkö Vappu Okkeri, p. 0400 913 230
Tehyn juristi Mirja Kinnunen, p.  040 681 5308

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue