Hallituksen esitys eduskunnalle työttömyyskassojen tehtävien laajentamista koskevaksi lainsäädännöksi

STTK:n lausunto sosiaali- ja terveysministeriölle

Esityksessä ehdotetaan, että työttömyyskassat voisivat tarjota jäsenilleen työllisyyttä tukevia palveluita. Työttömyyskassat voisivat tarjota työnvälitystä, neuvonta- ja ohjauspalveluita, asiantuntija-arviointeja, valmennuksia sekä muita näihin verrattavissa olevia palveluita jäsentensä työllisyyden tukemiseksi. Tavoitteena on edistää työttömyyskassaan kuuluvien työttömien työllistymistä. STTK pitää työllisyyden edistämistä tärkeänä tavoitteena.

STTK katsoo, että työttömyyskassojen uusilla työvoimapalveluilla ei pidä miltään osin korvata julkisia työvoima- ja yrityspalveluita. Työttömyyskassojen työvoimapalvelujen tarjoamisen tulee myös perustua kokonaisuudessaan vapaaehtoisuuteen. STTK pitää tärkeänä myös sitä, että työttömyyskassojen palveluihin osallistuminen on vapaaehtoista ja, että palveluihin osallistumatta jättämiseen ei liity mitään velvollisuuksia tai sanktioita.

Työttömyyskassojen jäseninä on Suomessa noin kaksi miljoonaa ihmistä. STTK toteaa, että työttömyyskassojen jäsenten neuvonta tulee uudistuksessa hoitaa asianmukaisesti niin, että kaikki selvästi ymmärtävät eron työttömyyskassojen vapaaehtoisten palvelujen ja lakisääteisten julkisten työvoimapalvelujen välillä. Tämän neuvontatyön ja informoinnin hoitamista ei pidä jättää ainoastaan työttömyyskassojen tehtäväksi, vaan myös valtion tulee varata tähän riittävät resurssit.

Työttömyyskassojen tehtävien laajentamista tulee seurata tarkasti etenkin tulevina vuosina. Tässä seurannassa keskeistä on se, että työvoimapalveluihin ei synny sellaista tehotonta päällekkäistä palvelumallia, jossa osa julkisrahoitteisista työvoimapalveluista ohjattaisiin rahoitettavaksi työttömyyskassojen jäsenmaksuilla. Työttömillä tulee olla oikeus ja mahdollisuus saada myös jatkossa julkisesti rahoitettua, oikea-aikaista, vaikuttavaa ja henkilökohtaisesti kohdennettua työvoimapalvelua tarpeen mukaisesti.

Lisätietoja STTK:ssa Samppa Koskela.

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue