Lauri Kujala STTK-Opiskelijoiden puheenjohtajaksi 

Uusi puheenjohtaja on huolissaan opiskelijoiden asemaan tehdyistä heikennyksistä. 

STTK-Opiskelijoiden uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Lauri Kujala. Hänen jäsenliittonsa on Tehy. 

Kujalalla on aiempaa kokemusta opiskelijatoiminnasta ja sen kehittämisestä. Hän on muun muassa tänä vuonna toiminut Suomen opiskelijakuntien liitto – SAMOKin puheenjohtajana.   

STTK-Opiskelijoiden puheenjohtaja valitaan aina vuodeksi kerrallaan.

Haaveilu paremmasta ei riitä, tarvitaan kovaa vaikuttamista 

Kujala on huolissaan opiskelijoiden asemaan tehdyistä merkittävistä heikennyksistä tällä hallituskaudella. 

– Tänä vuonna julkaistu Korkeakouluopiskelijoiden terveys- ja hyvinvointitutkimus paljastaa, että opiskelijoiden hyvinvointi ja toimeentulo ovat heikentyneet merkittävästi. Monet joutuvat tinkimään perusasioista kuten ruoasta ja lääkkeistä. Opiskelijoiden toimeentuloon on myös tehty paljon suoria leikkauksia ja heitä on siirretty kattamaan elämisen kustannuksia lainalla. 

Jotta korkeakoulutettujen määrä saadaan kasvuun, tarvitaan panostuksia opiskelijoiden toimeentuloon ja olosuhteisiin. 

– Tulevaisuudessa on entistä tärkeämpää vaikuttaa opiskelijoiden asemaan, jotta ei palattaisi syvälle menneisyyteen ja vanhoihin huonoihin aikoihin. Haaveilemalla parempia aikoja ei saavuteta, vaan tarvitaan kovaa vaikuttamistyötä, Kujala toteaa. 

Lisätietoja: Lauri Kujala, puhelin 0401922831  

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue