Tehy kerää tuhat toivetta jäseniltä – ja lisää yhden itse

Sosiaali-, terveys ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehy on valmiina neuvottelemaan tehyläisten työehdoista ja palkkauksesta.  Osana kevään neuvottelukierrosta Tehy kerää jäseniltään tuhat toivetta työolojen parantamiseksi. Kampanja käynnistyy 7.3.2025, ja kootut 1000+1 toivetta julkaistaan myöhemmin koko Suomen nähtäväksi.

Sote- ja kasvatusalan ammattilaiset tekevät työtä, joka pitää koko hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä. Heidän osaamisestaan riippuu Suomen terveydenhuollon, sosiaalipalveluiden ja varhaiskasvatuksen tulevaisuus. Silti monet heistä kamppailevat jaksamisen, työolojen ja palkkauksen kanssa.

Miten nämä huippuosaajat saadaan jaksamaan työssään ja pysymään alalla? Miten heidän työolojaan voidaan parantaa?

Tehy haluaa antaa äänen niille, jotka tietävät vastauksen parhaiten: tehyläisille itselleen.

1000 + 1 toivetta työn parantamiseksi

Tehy käynnistää 7.3.2025 kampanjan, jossa kerätään tehyläisten toiveita oman työnsä parantamiseksi. Päälle Tehy lisää vielä yhden: alan vaativuutta vastaavan palkkauksen.

Toiveita voi jättää Tehyn verkkosivuilla 7.–21.3. Toiveet kootaan yhteen ja julkaistaan, jotta päättäjät, media ja koko Suomi näkevät, mitä sote- ja kasvatusalan ammattilaiset tarvitsisivat voidakseen jatkaa työtään.

Miksi tämä on tärkeää?

Suomessa on maailman parhaat sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattilaiset. Heidän työnsä on korvaamatonta, mutta samalla he ovat jatkuvan säästöpaineen ja henkilöstöpulan puristuksessa. Alan ongelmat eivät ratkea itsestään – ja jos ongelmiin ei puututa, seuraukset näkyvät jokaisen suomalaisen arjessa.

– Tehyn tavoitteena on neuvotella jäsenilleen työolot, jotka vastaavat heidän työnsä arvoa. Siksi kevään neuvotteluissa ei puhuta vain numeroista – vaan ihmisistä, heidän toiveistaan ja siitä, miten heidän työstään voidaan tehdä parempaa, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Tehyn jäsenet voivat jättää toiveensa tämän lomakkeen kautta. Täyttäminen vaatii kirjautumisen.

Lisätietoja:

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen erityisavustaja Mila Huovisen kautta,
puh. 0400 540005, mila.huovinen@tehy.fi

Kampanjasivu: 1000 + 1 toivetta | Tehy

Olemme sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan koulutettujen ammattilaisten rohkea edunvalvoja. Tunnemme alamme ja vaikutamme yhdessä, jotta työehdot ja palkat saadaan paremmiksi. Muutamme työelämää ja yhteiskuntaa tänäkin vuonna neuvottelemalla jäsentemme puolesta. www.tehy.fi

Ajankohtaista

7.4.2025

Tehy teki poliisille rikosilmoituksen työ- ja elinkeinoministeriön virkamiehistä – epäilee virkarikoksia suojelutyötä koskevan lain valmistelussa

Lue
7.4.2025

Jyty: Hallituksen esitys irtisanomislaista altistaa syrjinnälle

Lue
7.4.2025

STTK:n hallitus: Julkisen sektorin henkilöstö on palkkansa ansainnut ja sovitun täytyy pitää

Lue
7.4.2025

1000+1 toivetta: Näin sote-alan arkea pitäisi muuttaa

Lue
2.4.2025

Tehyn valtuustoon valittiin konkareita ja uusia kasvoja

Lue
2.4.2025

Työn juhlaa? Tervetuloa vapun suureen työelämäkeskusteluun!

Lue
2.4.2025

Anni Marttinen Tehyn ekonomistiksi

Lue
1.4.2025

Henkilöstön hallintoedustusta yrityksissä on vahvistettava

Lue