Tehy: Työntekijän voitava imettää lastaan työpäivän aikana työajallaan – imetysvapaasta saatava kirjaus työehtosopimukseen

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehy haluaa alkaneella neuvottelukierroksella parantaa synnyttäneiden asemaa yhteiskunnassa ja mahdollistaa perhevapaiden tasaisemman jakamisen vanhempien välillä.

Kaikille synnyttäneille pitää saada oikeus imettää lastaan työajalla, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

–  Monet työnantajat antavat jo nyt työntekijöille palkallisen imetystauon, mutta sen ei pidä olla vain työnantajan hyvän tahdon varassa. Imetysoikeudesta pitää saada kirjaus työehtosopimukseen, Rytkönen sanoo.

Tehyn Rytkönen muistuttaa, että perhevapaauudistuksen myötä entistä useammin äidit palaavat töihin lapsen ollessa rintaruokinnalla.  Uudistuksessa ei kuitenkaan huomioitu imetystä eikä säännelty imetysaikaa.

– Suomessa on aika siirtyä Pohjoismaiden kelkkaan myös tässä asiassa: toisin kuin Norja, Suomi ei ole ratifioinut Kansainvälisen työjärjestön ILO:n imetysoikeutta turvaavaa sopimusta. Norja mahdollistaa äideille lain mukaan tunnin palkallisen imetystauon per työpäivä, työehtosopimuksissa vielä paremmin, sanoo Rytkönen.

Tehy haluaa Suomeen hoitajille vastaavat oikeudet kuin Norjassa.

Imetysvapaan puutteeseen on jo vuonna 2002 kiinnitetty huomiota Suomen lainsäädäntöelimissä: perustuslakivaliokunta totesi lausunnossaan, etteivät perheet lakisääteisen palkallisen imetysvapaan puuttuessa voi valita, käyttääkö perhevapaata lapsen äiti vai isä.

– Palkallinen imetysvapaa työhön palaaville äideille lisäisi isien perhevapaiden käyttöä ja siten sukupuolten tasa-arvoa, sanoo Millariikka Rytkönen.

Neuvottelut uudesta SOTE-sopimuksesta alkoivat tällä viikolla Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n kanssa.

Lisätietoja: Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, haastattelupyynnöt erityisavustaja Mila Huovisen kautta, mila.huovinen@tehy.fi, puh. 0400-540 005

Ajankohtaista

11.3.2025

Tehy: Työntekijän voitava imettää lastaan työpäivän aikana työajallaan – imetysvapaasta saatava kirjaus työehtosopimukseen

Lue
11.3.2025

Tehy ja SuPer: Työolojen tasa-arvoa tulee lisätä myös tällä neuvottelukierroksella – lyhyempi työaika yötyötä tekeville

Lue
11.3.2025

Sopimusneuvottelut: ”Arvostus on euroja” – Jytyn tavoitteena ostovoiman turvaavat palkankorotukset ja palkkaohjelman jatkuminen

Lue
11.3.2025

Työterveyshuolto voi toimia hyvien käytäntöjen esimerkkinä muun soten kehittämisessä

Lue
10.3.2025

Roomassa edistystä luontokadon pysäyttämisessä 

Lue
10.3.2025

Tehy vastustaa hoitajille ehdotettua ammatinharjoittajamallia – pakkoyrittäjyys vie työntekijöiltä työsuhteen turvan

Lue
7.3.2025

Ulkomaalaislain muuttaminen (pysyvä oleskelulupa)

Lue
7.3.2025

Jyty kertoo 5 syytä, miksi hallituksen esitys hankintalain uudistamisesta ontuu – ”antaa tilaa työehtoshoppailulle”

Lue