Miksi yhä useampi nuori on pitkäaikaisesti työtön?

Tervetuloa striimin äärelle tiistaina 8.4.2025 klo 8:30-9:30 kuuntelemaan keskustelua siitä, miksi yhä useampi nuori on pitkäaikaisesti työtön.

STTK:n ensimmäisessä Policy Brief -julkaisussa tarkastellaan voimakkaasti kasvanutta nuorten pitkäaikaistyöttömyyttä ja se julkaistaan webinaarissa tiistaina 8.4.2025 kello 8.30–9.30.  

Policy briefissä tarkastellaan aihetta tilastojen ja tutkimuksen valossa. Lisäksi julkaisussa ehdotetaan ratkaisuja nuorten pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi. 

Tilaisuudessa julkaisun sisältöä esittelee STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö. Kommenttipuheenvuorot pitävät Helsingin työllisyyspalveluliikelaitoksen toimitusjohtaja Annukka Sorjonen ja STTK-opiskelijoiden puheenjohtaja Lauri Kujala. Tilaisuuden juontaa STTK:n yhteiskuntavaikuttamisen johtaja Taina Vallander.

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue